O nás

Jmenuji se Ivana Mattei a jak jméno napoví, provdala jsem se za Itala, původem z Calabrie.  Na dovolenou do Calabrie jezdím už 25 let a ráda Vám předám své znalosti oblasti a nabídnu zprostředkování služeb všem, kteří by rádi jeli na dovolenou do oblasti Capo Vaticano v Calabrii na vlastní pěst.

Oblast Capo Vaticano jsme si opravdu zamilovali.

Rozhodně je zde čistá příroda a pohyb, moře, vzduch, vše působí jako elixír na zdraví. Vlasy zesílí a jsou krásně lesklé, vyrážky zmizí a veškeré rány se okamžitě hojí. Během dovolené mi vždy narostou krásné, dlouhé nehty, přesto, že doma se mi lámou a nezabírá, žádná léčba, ani vitamíny.

Nikdy jsem nejedla ryby, ale dnes je mám moc ráda. A to jen proto, že mě jeden místní rybář obdaroval rybami, a když viděl, že je nechci, odnesl je do místní restaurace a nechal připravit. Ze slušnosti jsem tedy ryby ochutnala. A byla jsem opravdu překvapená. U opravdu čerstvých ryb totiž není cítit rybina, maso je voňavé a křehké. A já jsem opravdu taková, že i dnes, když přijdu v Praze do restaurace, tak mi ryby smrdí. A přitom dnes je to moje nejoblíbenější jídlo.

Calabrie, jak ji znám já rozhodně není místo pro každého. Nejedná se o pohodlnou dovolenou u bazénu a na pláži, se spoustou posluhovačů a připraveným jídlem, kdykoli máte hlad. Jistě, je zde spoustu rezortů, které tyto služby nabízejí, ale je to za cenu svobody, kterou si já na dovolené opravdu nenechám brát. Musíte dodržovat noční klid, nesmíte si dovnitř nikoho pozvat, do přeplněného bazénu jít jen s koupací čepicí a necákat na ostatní. Jídlo se podává v určenou dobu, takže budíček, jak na vojně. A navíc to není právě levné. Hodně lidí je takto zvyklých, já ale miluji svobodu. Chci rozhodovat sama o tom, co kdy budu dělat, kam půjdu, koho si pozvu na večeři, kdy budu vstávat. Aspoň o dovolené.

V pronajatém apartmánu je horko, občas se ucpe odpad v koupelně a tak se po osprchování musí uklidit voda, která nateče až pod postel.  Vařit v jednoduše vybavené kuchyni taky není právě lehké.

Přesto se každoročně vracím. Proč?

Je to aktivní dovolená, nikdy se nenudím.  Není problém si půjčit člun nebo aspoň šlapadlo a vydat se zkoumat pobřeží, člověk se cítí jako v nějakém filmu. Večer s oblibou grilujeme maso, nebo ryby a pak vyrážíme na zmrzlinu. Navíc mám opravdu pocit bezpečí a to je pro mě důležité. Místní obyvatelé jsou velmi přátelští a vždy ochotni pomoct.

Prostěradlo, povlečení a ručníky je lepší vzít si z domu. Taky si beru pár základních potravin, jako polévky v pytlíku, sladkou papriku na guláš, český ocet na saláty, koření, předvařenou rýži nebo bramborovou kaši v pytlíku.

Prostě u moře vyhládne a ne vždy je čas nebo chuť jít do restaurace. A když je horko, nikomu se nechce stát hodinu u plotny.  Jinak zeleninu, ovoce pečivo i maso koupíte bez problémů v místních obchůdcích. Nezapomeňte ale, že zhruba mezi 13:00 až 16:00 mívají v obchodech polední pauzu, tedy zavřeno. A je zavřeno opravdu všude! (Benzínky, obchody) Takže když zapomenete nakoupit, vyplatí se zajít na pizzu. Ta stojí okolo 5 euro a je fakt výborná.

Moře je krásné, čisté, i když místy jsou u břehu kameny, takže je lepší je přeplavat i v případě, že máte vodu jen po kolena. Samozřejmě to neplatí všude. Na pláži Groticelle je jen jemňoučký písek, až moc prachový. Já osobně mám raději klasický písek, protože se tolik nelepí, ale to je individuální. 

Další motivací jsou děti. Když byly mladšímu synovi 2 roky, chtěl jet hned domů, bál se, že zůstane bez hraček. Ale po týdnu si místo zamiloval tak, že domů už nespěchal. A teď to mám pořád dokola. „Musíme jet zase do Calábrie.  Žádný počítač (a to je syn pěkně závislý) a přesto tam musí jet.  Po okolí se pohybuje sám, miluje zmrzlinu, ryby, bazén, kde může skákat po hlavě do vody, plážičky, lodě, šlapadla, kánoe, no prostě všechno.  Chodíme na místní slavnosti, kde je spousta obchůdků a vždy velký ohňostroj. Taky vždy v sobotu ráno zajdeme na tržnici v Tropei, kde se dá za pár korun koupit snad úplně všechno.

Můj starší syn má Calabrii úplně nejraději. Proto tam tráví téměř vždy celé léto. Místní klima mu vyhovuje zdravotně, a tak se rozhodl, že bude pomáhat všem, kteří se chtějí přijet podívat na tyto krásná místa bez cestovky.

Ivana.